ביטוח חיים

לקבלת הצעת מחיר מיידית:

ביטוח חיים מהווה תחום בפני עצמו בעולם הביטוח, הוא כולל ביטוח למקרה מוות של המבוטח, ביטוחים פנסיוניים למיניהם המיועדים לגיל פרישה, ביטוח אובדן כושר עבודה, ביטוח נכות מתאונה ועוד כמה תתי-תחומים וביטוחים. אך המשמעות המרכזית והעיקרית של המונח ביטוח חיים עבור אנשים היא ביטוח המעניק פיצוי כספי למשפחת המבוטח במקרה מוות שלו – באופן של ביטוח ריסק טהור רק למקרה מוות או ביטוח הכולל גם מרכיבי חיסכון ואובדן כושר עבודה. ביטוח החיים חשוב לא רק לבעלי הכנסות גבוהות, מוות או תאונה של אחד מבני המשפחה, בעיקר מפרנסים, היא משמעותית מאוד מבחינה כלכלית ורצוי בהחלט להיערך לכך מראש.

ביטוח חיים למקרה מוות

כאמור הסוג העיקרי והבסיסי של ביטוח חיים הוא פוליסה למקרה מוות של המבוטח. במקרה זה, תמורת פרמיה חודשית חברת הביטוח מעניקה כיסוי כך שבמקרה מוות של המבוטח – מתאונה, מחלה וכיוצא באלו – משפחתו או מוטביו בפוליסה מקבלי פיצוי כספי. את הפיצוי ניתן לקבל בתור קצבה חודשית או סכום חד פעמי בהתאם לסכום שנרכש מראש, כאשר כיום סכום חד פעמי הוא הדרך הנפוצה והמקובלת בענף הביטוח. ביטוח חיים כזה נקרא גם ביטוח ריסק.

המבוטח יכול לרכוש סכום כיסוי משתנה, החל למשל ב-100,000 ש"ח ועד כמה מיליוני שקלים, כמובן שסכום הכיסוי משפיע על הפרמיה החודשית. מחיר הביטוח נקבע גם על פי סכום הכיסוי אך גם גיל המבוטח ולעיתים פרטיו הרפואיים, בכל כמה שנות גיל עלות הביטוח עולה, אם מדובר על אדם מעשן הביטוח יקר יותר וכן הלאה. בעבר היו נהוגות פוליסות ביטוח חיים עם מרכיב של חיסכון, כך שאם המבוטח הגיע לגיל מסוים וגבוה, הוא יכל לקבל את הכספים שצבר לאורך השני בתור מעין חיסכון פנסיוני, כיום מודל זה לא מקובל ולרוב הכסף מיועד רק למקרה מוות בטרם עת. בנוסף, יש פוליסות מיוחדות של ביטוח חיים רק למקרי תאונה, ביטוח לחולים וכן הלאה.

חשוב להבין כי במרבית הפוליסות כיום של ביטוח חיים למקרה מוות, אם המבוטח מגיע לגיל מסוים – לרוב 70 – אז הפוליסה מתבטלת וכל הכספים שהופקדו לאורך השנים גם בפועל הולכים והמבוטח לא יכול לקבלם בתור חיסכון.

ביטוח חיים בחסכונות הפנסיוניים

היום במוצרים פנסיונים מסוימים קיים מרכיב של ביטוח חיים וביטוח אובדן כושר עבודה – הכוונה היא לביטוחי המנהלים ולקרנות הפנסיה המקיפות. חוסך בקרן פנסיה יכול לבחור מה יהיה שיעור החיסכון המיועד לביטוח חיים ומה יהיה מיועד לביטוח אובדן כושר עבודה, זאת לצד חיסכון מרכזי וארוך טווח לגיל פרישה. לרוב הסכומים בביטוחים אלו אינם גבוהים ועבור מפרנסים עיקריים ואנשים שונים מומלץ לרכוש גם פוליסה באופן נפרד.

ביטוח אובדן כושר עבודה ו/או מקרה תאונה

שתי אפשרויות נוספות של ביטוח חיים הן ביטוח אובדן כושר עבודה או ביטוח פרטני לפיצוי במקרה תאונה למבוטח. פוליסה כזו מאפשרת למבוטח לקבל הכנסה חודשית מסוימת, הנגזרת משכרו והפוליסה שרכש, במקרים של אובדן כושר עבודה מסיבה כזו או אחרת או ספציפית עקב תאונה. ביטוחים אלו מכסים מצב זמני של אי יכולת לעבוד במקצוע וגם מצבים של נכות קבועה. חשוב לבדוק כיצד מוגדר המקצוע של המבוטח בפוליסה ושאר הגדרות שעשויות ליצור מגבלות ברגע האמת.

כמו כן, קיים ביטוח תאונות אישיות שמעניק כיסוי לתאונות בישראל ובחו"ל, פיצוי כספי במקרה של נכות או מוות או אובדן כושר עבודה למשל. ומעבר לזה ביטוח חיים הוא חלק בלתי נפרד מביטוח המשכנתא (חיים+מבנה) שחובה על לווי משכנתאות לרכוש על מנת לקבל אישרו להלוואה.

מידע נוסף

כנף של מטוס

ביטוח נסיעות לחו"ל

עומד בפני נסיעה לחו"ל? הפרמטר החשוב ביותר שעלייך לדאוג לו הוא ברכישה של ביטוח נסיעות לחו"ל, ואנו כאן עם כל הפרטים כיצד ניתן לקבל ביטוח

למאמר המלא »
סגירת תפריט