אבנר - השוואת ביטוחי בריאות

ביטוח ריסק

כמעט כל מי שנכנס לסוכן הביטוח שלו על מנת לבחון את מצב הביטוחים האישיים נתקל במונח ביטוח ריסק בשלב כזה או אחר, אנשים רבים לא באמת מבינים מה אומר הביטוי הביטוחי הזה ומה המשמעויות שלו. המילה ריסק משמעותה באנגלית סיכון, אך כל ביטוח הוא למעשה ביטוח מפני סיכונים, כך שלא זו כוונת המשורר – ביטוח ריסק משמעותו בתחום הביטוח, ביטוח חיים למקרה מוות של המבוטח. לעיתים סוכנים וגורמי ביטוח למיניהם ישתמשו בביטויים ריסק טהור או ריסק מעורב – כאשר הכוונה היא לביטוח חיים הכולל רק כיסוי למקרה מוות בטרם עת או פוליסה הכוללת כיסויים נוספים, דוגמת אובדן כושר עבודה.

גם בביטוחים פנסיוניים מסוימים יש מרכיב של ביטוח חיים, אך לרוב בסכומים לא מספיקים ולכן רבים רוכשים פוליסת ביטוח ריסק נפרדת.

חשיבותו של ביטוח ריסק

כיום ישנם ביטוחים רבים מאוד, על רבים מהם אומרים שהם חשובים מאוד ואכן רבים מהם בהחלט יכולים להקל במקרה מצער של הפעלת הביטוח – בעיקר הקלה כלכלית. גם על ביטוח ריסק או ביטוח חיים למקרה מוות נאמר על ידי אנשי מקצוע מהתחום כי הוא חשוב מאוד בתיק הביטוח האישי, גם במקרה זה יש בכך צדק רב מכיוון שזהו הביטוח שיכול להעניק שקט כלכלי מסוים למשפחה במקרה מוות בטרם עת של המבוטח. כמובן שלמוות במשפחה יש משמעויות רבות וקשיים רבים אחרים מעבר להיבטים הכלכליים, אך אי אפשר להתעלם מהעובדה שכאשר מפרנס של המשפחה נפטר או נפגע, המשמעויות הכלכליות עשויות להיות קשות מאוד.

ביטוח ריסק מאפשר למוטביו של המבוטח, משפחתו ברוב המקרים, לקבל פיצוי כספי משמעותי במקרה מוות מוקדם שלו. כך שעם כל הקושי של אובדן קרוב משפחה ומפרנס עיקרי למשל, הכיסוי הביטוחי מעניק למשפחה סכום לא מבוטל ולעיתים גבוה מאוד שיאפשר להתמודד עם המציאות הכלכלית החדשה לתקופה מסוימת. סטטיסטיקות של חברות הביטוח מציגות נתונים כי מתוך 100,000 גברים, 17% לא יגיעו לגיל פרישה בחיים – כך שבהחלט יש חשיבות לרכישת ביטוח ריסק.

סכום חד פעמי או קצבה

ביטוחי ריסק מאפשרים לרוב לרכוש שתי סוגי פוליסות כאשר מדובר על פוליסה של ריסק טהור, כיסוי למקרה מוות של המבוטח, או פוליסה המשלמת פיצוי כספי בסכום הנרכש בתשלום חד פעמי או פוליסה המעניקה קצבה חודשית קבועה למוטבי המבוטח בהתאם לסכומים אותם חסך או רכש מראש. כיום יותר מקובל מודל הסכום החד פעמי אך גם האפשרות השנייה קיימת.

חשוב להבין כי ברוב הפוליסות כיום, אדם שהגיע לגיל מסוים, 70 למשל, לא יכול לקבל כיסוי של ביטוח ריסק והכספים שצבר נשארים אצל חברת הביטוח.

סכומי הכיסוי הביטוחי

באופן כללי, סכומי הפיצוי במסגרת ביטוח ריסק נקבעים על ידי רצון המבוטח עצמו ובקפיצות מסוימות של סכומים גבוהים. לרוב המינימום הוא סכום של 100,000 ש"ח וניתן להגיע הרבה מעבר לכך למיליוני שקלים פיצוי למשפחה. באופן טבעי מחיר הפוליסה בתשלומים החודשיים נקבע גם על פי סכום זה, ככל שהכיסוי גבוה יותר העלות גבוהה יותר בכל חודש. סכום הכיסוי הוא בהתאם ליכולת הכלכלית של המשפחה לשלם על עוד ביטוח וגם יש להתחשב בהיקף ההכנסות או התלות בהכנסות של המבוטח – מפרנס יחיד עם משכורת גבוהה מאוד יצריך ביטוח גבוה על מנת לאפשר למשפחתו רמת חיים טובה והתמודדות עם מציאות כלכלית של היעדר ההכנסה הקבועה.

עלות הפרמיה

הפרמיה החודשית של ביטוח ריסק נקבעת על פי גיל המבוטח, סכום הכיסוי, האם מדובר על פוליסה משלמת תשלום חד פעמי או משלמת לקצבה ומצב בריאותי של המבוטח במקרים מסוימים. בכל כמה שנים הפרמיה עולה עקב מעבר לקבוצת גיל שונה.