אבנר - השוואת ביטוחי בריאות

ביטוח סיעודי של כללית

קופת חולים כללית, הקופה הגדuלה בישראל מבחינת כמות מבוטחים ופריסת שירותים, מציעה למבוטחיה בתכנית המושלם (מושלם ופלטינום) ביטוח סיעודי. ביטוח סיעודי של כללית נקרא בקופה תכנית סיעודית והוא מוצע החל מיולי 2010. ביטוח סיעודי של כללית מאפשר לקבל פיצוי כספי למימון הוצאות של טיפול סיעודי במבוטח, גובה הפיצוי בהתאם לגיל הכניסה לביטוח.

בהתאם להוראות החוק, קופות החולים בישראל, ובכלל זה גם ביטוח סיעודי של כללית כמובן, חייבות להציע ביטוחים סיעודיים בתנאים זהים לכלל המבוטחים על פי גילם. זוהי למעשה מעין פוליסה קבוצתית ולא פרטית מלאה, גיל המבוטח משפיעים על הפרמיה ועל היקף הכיסוי ואין התייחסות פרטנית לכל מבוטח כשלעצמו.

ביטוח של כללית, בניהול חברת הביטוח דקלה

ביטוח סיעודי של כללית נמכר למבוטחים מטעם הקופה עצמה וההתקשרות של המבוטחים היא מול הקופה, אך בדומה לקופות החולים האחרות המציעות ביטוחים סיעודיים, הביטוח עצמו הוא דרך חברת ביטוח. במקרה של קופ"ח כללית מדובר על חברת הביטוח דקלה המתמחה בביטוחים סיעודיים. כך שהפוליסה מנוהלת מכל בחינה על ידי גוף מקצועי ומנוסה בתחום הסיעודי.

ההגדרות של מיהו חולה סיעודי במסגרת ביטוח סיעודי של כללית הן ההגדרות הכלליות שנקבעות על ידי המדינה, כך שמבחינה זו אין שיקול דעת לקופה או לחברת הביטוח המנהלת אלא עליהם לציית לקביעות של המוסד לביטוח לאומי ורשויות המדינה השונות – בהתאם לקריטריונים הקבועים לגבי הגדרות חולים סיעודיים.

ביטוח סיעודי לתקופה מוגבלת

במסגרת ביטוח סיעודי של כללית הכיסוי הביטוחי המוענק למבוטחים הוא לתקופה מוגבלת של 6 שנים, עבור כלל המבוטחים. כך שבניגוד לפוליסות ביטוח סיעודי פרטי שניתן לרכוש מחברות הביטוח ישירות או דרך סוכני ביטוח שבהן ניתן לרכוש כיסוי לכל החיים, בקופת החולים אפשרות זו אינה קיימת.

סכומי פיצוי מירביים בביטוח סיעודי

משום שפוליסת ביטוח סיעודי של כללית הינה כללית וזהה לכלל המבוטחים בהתאם לכל קבוצת גיל, ישנם סכומי פיצוי מירביים שאותם ניתן לקבל עבור טיפולי סיעודי. הסכומים נקבעים על פי גיל המבוטח, כאשר ככל שהוא צעיר יותר הפיצוי המירבי גדול יותר ועבור קשישים (בגילאי 70 ומעלה למשל) הפיצוי יורד לרף נמוך מהותית. כך למשל צעירים זכאים במסגרת ביטוח סיעודי של כללית לתקרת כיסוי של 9,000 ש"ח לחודש לאשפוז במוסד סיעודי או 5,000 ש"ח לטיפול סיעודי בבית ולעומת זאת מבוטחים מבוגרים בני 70 זכאים לפיצוי של 3,600 ש"ח לחודש לאשפוז סיעודי או 2,200 ש"ח לטיפול סיעודי בבית.

עלויות ביטוח סיעודי של כללית

הפרמיה החודשית של ביטוח סיעודי של כללית נקבעת כאמור על פי גיל המבוטח, בדומה לביטוחים סיעודיים פרטיים או קבוצתיים דרך מקום העבודה. באופן טבעי ככל שגיל המבוטח נמוך יותר כך הפרמיה החודשית זולה יותר – אך אין אפשרות לקבע את מחיר הפוליסה לכל החיים בדומה לאפשרות בביטוחים הסיעודיים הפרטיים דרך חברות הביטוח.

ילדים מגיל 0 ועד 18 מצורפים לביטוח הסיעודי ללא עלות (0 ש"ח).מעבר לזה בכל קבוצת גיל (19-30, 31-35, 36-39 וכן הלאה) הפרמיה החודשית עולה, כאשר המחירים התחילו ברמה הנמוכה ביותר בשנת 2010 עם ההשקה של ביטוח סיעודי של כללית והם עולים בכל קבוצות הגיל בשיעור מסוים בכל שנה, כרגע יש לקופה נתונים על גובה הפרמיה רק עד שנת 2016. מבוטח בן 30 משלם ב-2012 4.90 ש"ח לחודש, בן 40 24 ש"ח לחודש, בן 50 משלם 64 ש"ח, בן 60 85 ש"ח ובן 70 123 ש"ח לחודש עבור ביטוח סיעודי של כללית.