אבנר - השוואת ביטוחי בריאות

ביטוח קבלנים – מה זה ולמה זה חשוב?

בשל העובדה שעובדי בניין עלולים להיפגע בעבודות בניין ולהגיש תביעות משפטיות שיעלו ביוקר לקבלנים, האחרונים חייבים להיערך לכך באמצעות ביטוח מיוחד. המאמר יעסוק בביטוח קבלנים וחשיבותו.

 

פוליסה עבור קבלנים

חברות הביטוח מפיקות לקבלנים רבים פוליסות מיוחדות בשם ביטוח קבלנים. הפוליסה מכסה אירועים רבים באופן מקיף ומיטבי. בראש ובראשונה היא מכסה נזק שנגרם לעובדים באתר הבנייה כתוצאה מרשלנות ותאונות עבודה. לדוגמה, עובדים בעלי רישיון לעבודה בגובה חשופים לפגיעות כאשר הם נמצאים על במות הרמה, מנופי סל, קומות גבוהות וכד'. גם עובדים ועוברי אורח יכולים להיפגע מנפילת ציוד כבד, ולכן גם בסעיף זה מכוסה הקבלן בפוליסה. כל רכוש וציוד מכוסה במקרה של נזק וכמו כך גם הפרויקט עצמו. קבלנים רבים עלולים להיקלע לסיטואציות בהן אינם מסיימים את הפרויקט בזמן, או לחוות תקלות אחרות. לכן הם חשופים לתביעות, שיכולות לגרום להם לפשיטת רגל ולחובות במידה ואין להם ביטוח קבלנים.

 

אילו עבודות בנייה מכסה הפוליסה?

מלבד כיסוי אחריות מעבידים בפרויקטים ואתרי בנייה, ישנן עבודות בנייה נוספות הקשורות לתשתיות אותן הפוליסה מכסה. לדוגמה, הנחת צנרת וקווי מים, חפירת תעלות, גשרים, כבישים, קידוחים ושיפוץ. הביטוח המקיף מונע תביעות נזקי גוף או רכוש של צד שלישי. הוא מכסה הוצאות עבור תיקון או חידוש הפרויקט, פינוי והריסה. במידה וחלילה ישנם נפגעי גוף, הם יכולים לתבוע את הביטוח הלאומי ועדיין לקבל פיצוי מחברת הביטוח של הקבלן.

 

מתי יש לרכוש את הפוליסה?

את הפוליסה מומלץ לרכוש טרם התחלת הפרויקט, ולהיערך בהתאם לתנאים שלה בשטח כדי שתהיה תקפה. כלומר, לנקוט באמצעי מיגון הנדרשים בפוליסה כמו: אזור מגודר, נעילת ציוד יקר במחסן וכן הלאה. ביטוח קבלנים הוא זמני וניתן רק לצורך הפרויקט, דהיינו עד מסירת הדירות ללקוחות עם הרחבה לתקופה בה נדרשים תיקונים בבנייה. רוכש הביטוח צריך להיות היזם או הקבלן הראשי, על מנת שגם קבלני המשנה יהיו מכוסים בפעולות שיעשו בפרויקט, לרבות: אנשי אלומיניום, תשתיות, גבס וכד'. בשל העובדה שהביטוח מכסה גם את קבלני המשנה, חייב להיות בו סעיף המתייחס לאחריות של קבלן אחד למשנהו כאשר נגרם נזק לאחד מהם מפעולות של הקבלן השני.

 

מהו שווי הפוליסה?

הפוליסה שווה לערך הנכס. שמאי מעריך את שווי הנכס וכך נבנית הפוליסה. ישנם קבלנים המבטחים מספר נכסים או פרויקטים על אותה פוליסה, וכך חוסכים פרמיה כפולה. אין זו חובה ואפשר לבטח כל פרויקט לגופו, אך זה בהחלט ניתן לבחירה. ישנן חברות ביטוח שמעניקות אישורי ביטוח ומייצגות את הקבלנים כדי לקדם את הפרויקט ועל מנת לנהל שיח עם מזמיני עבודות הבנייה. לסיכום, ביטוח קבלנים הוא דבר הכרחי עבור כל קבלן או יזם רציני המגן על עצמו, על העסק שלו ועל עובדיו.

פוליסת ביטוח