אבנר - השוואת ביטוחי בריאות

למי מגיע החזר מס?

רבים מתושבי ישראל משלמים מס הכנסה לאורך שנת המס אך לא תמיד מודעים לכך שהם עשויים להיות זכאים להחזר מס. החזר מס מתרחש כאשר סך המס שנוכה משכרו של אדם במהלך שנת המס גבוה מהסכום שהוא אמור היה לשלם בפועל. בדקנו עבורכם למי מגיע החזר מס.

 

הסיבות להחזר מס

  • שינויים במצב המשפחתי – נישואין, גירושין, לידה של ילדים וכד' עשויים להשפיע על נקודות הזיכוי המגיעות לכם ועל חבות המס שלכם.
  • תשלום מקדמות מס גבוהות – אם אתם עצמאים, ייתכן ששילמתם מקדמות מס גבוהות מדי במהלך השנה וכתוצאה מכך אתם זכאים להחזר.
  • ניכויים שלא צוינו – אם אתם עצמאים ולא ציינתם את כל הניכויים המגיעים לכם, כגון ביטוח חיים, קופות גמל וכדומה, ייתכן שאתם זכאים להחזר מס. אם אתם שכירים, ייתכן שהמעסיק שלכם ניכה לכם יותר מדי מס הכנסה מהשכר.
  • הוצאות מוכרות – ייתכן שהיו לכם הוצאות מוכרות שמקטינות את סכום המס שאתם צריכים לשלם, כגון תשלומי משכנתא, תרומות, הוצאות רפואיות וכדומה. בנוסף,
  • טעויות בחישוב המס – ייתכן שפקיד השומה טעה בחישוב המס שלכם, וכתוצאה מכך אתם זכאים להחזר.
  • נקודות זיכוי שלא מומשו לכל אדם מגיעות נקודות זיכוי ממס הכנסה המקטינות את סכום המס שהוא צריך לשלם. ייתכן שלא ניצלתם את כל נקודות הזיכוי המגיעות לכם.

 

שינויים במצב המשפחתי

 

כיצד ניתן לבדוק אם מגיע לכם החזר מס?

ניתן לבדוק זכאות החזרי מס באופן מקוון באתר רשות המיסים, באמצעות סימולטור מיוחד. בסימולטור תצטרכו להזין את פרטיכם האישיים, נתוני השכר שלכם ופרטים נוספים רלוונטיים. הסימולטור ייתן לכם הערכה ראשונית לגבי זכאותכם להחזר מס. בנוסף, רואה חשבון או חברה העוסקת בהחזרי מס תוכל לבדוק ולבצע את ההחזר עבורכם. ישנן חברות רבות שגובות עמלה רק אם אכן מגיע לכם החזר מס.

 

כיצד ניתן להגיש בקשה להחזר מס?

אם התברר לכם שמגיע לכם החזר מס ניתן להגיש בקשה באופן מקוון באתר רשות המיסים. בבקשה תצטרכו להזין את כל הנתונים הרלוונטיים ולצרף את המסמכים הנדרשים, כגון טופסי 106 מהמעסיקים, אישורים מקופות גמל, קופות ביטוח וכד'.

טעויות בחישוב המס

 

מהם טווחי הזמן להגשת בקשה להחזר מס?

ניתן להגיש בקשה להחזר מס עד 6 שנים מיום תום שנת המס שבגינה מבוקש ההחזר. לדוגמה, בשנת 2024 ניתן להגיש בקשה להחזר מס עבור שנת המס 2018. לפיכך, מומלץ לבדוק זכאות להחזר מס בכל שנה, גם אם הגשתם בקשה בשנים קודמות. ניתן לפנות לחברה המתמחה בתחום המס לקבלת ייעוץ וסיוע בהגשת בקשה להחזר מס.

 

סיכום

רבים מתושבי ישראל זכאים להחזר מס, אך לא תמיד מודעים לכך. חשוב לבדוק זכאות להחזר מס בכל שנה ולהגיש בקשה במידה ומגיע לכם. ניתן לעשות זאת בקלות ובנוחות באמצעות אתר רשות המיסים או באמצעות חברה מומחית להחזרי מס.

בקשה להחזר מס