אבנר - השוואת ביטוחי בריאות

ביטוח שיניים

טיפולי שיניים הם עניין לא נעים במיוחד, לא מבחינת התחושה הפיזית ובהחלט לא מבחינת הכיס, אלו טיפולים יקרים מאוד כפי שיודע כל מי שעבר אפילו את הטיפול הפשוט ביותר כמו סתימה. אמנם המדינה מעניקה כיום טיפולי שיניים חינם לילדים במסגרת קופות החולים והקופות עצמן מציעות שירותי רפואת שיניים מוזלים  מעט למבוטחיהן, אך עבור מבוגרים הסובלים מבעיות שיניים קשות ותכופות זה לא מספיק והוצאות הטיפולים עשויות להיות אלפי שקלים בשנה.

בישראל ישנם  אנשים רבים המזניחים את בריאות שיניהם ופשוט בוחרים לא לעבור טיפולים חשובים רק בגלל העלויות הגבוהות הנלוות לכך, בעיקר לטיפולים מורכבים כגון טיפולי שורש, התקנת כתרים וכמובן שתלים שעלותם הכוללת יקרה להחריד. ביטוח שיניים אמנם אינו זול ואינו מיועד לכל אחד, אך עבור מי שזה רלבנטי, בהחלט מדובר על כיסוי חשוב שעשוי לחסוך כסף רב.

ביטוח יקר אבל משתלם לסובלים מבעיות שיניים כרוניות

בניגוד לביטוחי בריאות פרטיים אחרים אשר בהם מרבית המבוטחים לא מפעילים את הפוליסה במקרים רבים מאוד, ביטוח שיניים הוא ביטוח שיש וודאות כמעט מוחלטת למימושו על ידי המבוטח. בדיוק מסיבה זו חברות הביטוח המציעות פוליסות אלו גובות פרמיה חודשית יקרה שבהחלט יכולה להגיע לעלויות של מעל 100 ש"ח בחודש ומעלה. במידה מסוימת ניתן לראות רכישה של ביטוח שיניים בתור פתיחת תכנית חיסכון המיועדת לטיפולי שיניים עתידיים – אלא שבמקום להפקיד כסף בבנק בכל חודש משלמים למבטחת עבור מימון ההוצאות בעת הצורך.

בגלל העלויות הגבוהות, ביטוח שיניים מתאים בעיקר לאנשים הסובלים מבעיות שיניים כרוניות. מה לעשות, ישנם אנשים אשר אפילו אם ישקיעו בהיגיינת השיניים והפה שלהם יסבלו מחורים ושאר בעיות שיניים חמורות – קל וחומר אלו שפחות מקפידים על בריאות השיניים. מבחינת אנשים אלו עלויות טיפולי השיניים לאורך השנים בקלות יכולות לטפס לסכומים של עשרות אלפי שקלים.

סוגי ביטוחי שיניים

תחום ביטוח השיניים כולל שני סוגים עיקריים של פוליסות, כך שכל אחד יכול לבחור את המסלול המתאים לו מבחינת מאפיינים ובעיות שכיחות בעבר.

  • ביטוח שיניים משמר: כיסוי לטיפולים בסיסיים יותר כגון צילומים בדיקות שגרתיות, טיפולי הסרת אבנית, סתימות, עקירות, טיפולי שורש, כירורגיית שיניים פשוטה וכמובן טיפולי עזרה ראשונה.
  • ביטוח משקם / משולב: פוליסת ביטוח שיניים המעניקה כיסוי לטיפולים מורכבים ויקרים יותר, בעיקר טיפולי שיקום כגון טיפולי חניכיים, ביצוע של כתרים, שיניים תותבות וגשרים, ניתוחים בחניכיים ובמקרים מסוימים גם כיסוי לשתלים. יש ביטוחים משקמים בלבד ויש משולבים הכוללים גם את הביטוח המשמר והבסיסי.

פוליסות ביטוח שיניים כוללות תמיד תקופת אכשרה (המתנה עד לאפשרות מימוש הביטוח) ארוכה יחסית כך שרצוי לברר זאת מראש. יש גם ביטוחים מיוחדים להשתלות שיניים בלבד או לטיפולי אורתודנטיה עבור הילדים. במקרים רבים ביטוח שיניים נרכש באופן קבוצתי על ידי עובדים של מעסיק גדול, אך במקרים אלו ההשתתפות העצמית עשויה להיות גבוהה יותר  והכיסוי אינו יכלול טיפולים מורכבים ויקרים מאוד. כמו כן חשוב לדעת שביטוח שיניים מצריך לרוב לבצע את הטיפולים, בעיקר היקרים, אצל רופאי שיניים מאושרים שנמצאים ברשימות חברת הביטוח וכמו כן לאשר את הטיפול מראש עם המבטחת.

ביטוחי שיניים של קופות החולים

קופות החולים בישראל לא מציעות פוליסות ביטוח שיניים מלאות ואלו מוצעות רק על ידי חברות הביטוח. אך הקופות כן מציעות הטבות מסוימות וסוג מסוים של ביטוח שיניים למבוטחיהן – במסלולים המשלימים היקרים יותר. מבוטחים אשר חברים בתכניות הביטוח המשלימות היקרות יותר (פלטינום, זהב וכו') זכאים להנחות משמעותיות על טיפולי שיניים מגוונים.,