אבנר - השוואת ביטוחי בריאות

ביטוח תאונות אישיות

כמות המקרים והמצבים בהם עלולה להיגרם לנו תאונה שתוביל לפציעה היא פשוט אדירה, לכן עבור מי שרוצה לכסות את עצמו כלכלית למקרה כזה של תאונה קיים ביטוח תאונות אישיות המיועד בדיוק לצורך זה. תאונה כלשהי הגורמת פגיעה פיזית באדם יכולה לגרור אובדן כושר עבודה, נכות זמנים או קבועה, נזקים גופניים שונים שיקשו על התפקוד וגם במקרה הגרוע ביותר, מוות. קבלת סכום כסף משמעותי לאחר תאונה שכזו בהחלט יסייע למבוטח ולמשפחתו להתמודד עם המצב וההוצאות הנלוות הגבוהות עקב התאונה.

מהות הכיסויים בביטוח תאונות אישיות

ביטוח תאונות אישיות מהווה תחום בביטוח בריאות פרטי שניתן לשייך לעולם ביטוחי הבריאות, בעיקר משום שהוא מעניק פיצוי בעת קרות תאונה הפוגעת פיזית במבוטח – דומה מבחינה מסוימת לביטוח מחלות קשות המעניק פיצוי כספי בעת אבחון מחלה קשה. מהות הכיסויים הביטוחיים במסגרת ביטוח תאונות אישיות כוללים אחד או כמה מהנושאים הבאים:

  • פיצוי כספי לאחר מוות של המבוטח כתוצאה מתאונה.
  • פיצוי כספי עקב נכות הנגרמת מתאונה- נכות מלאה או חלקית על פי הגדרות הפוליסה הספציפיות.
  • פיצוי עבור מקרים של אובדן כושר עבודה.
  • פיצוי כספי עקב אובדן כושר עבודה כתוצאה ממחלה.
  • פיצוי אחרי שברים, חתכים וכוויות מתאונה – בהתאם למוגדר בפוליסת ביטוח תאונות אישיות.
  • פיצוי מיוחד אם האדם הופך סיעודי לאחר התאונה.
  • מימון הוצאות אשפוז מיוחדות עד למגבלה מסוימת של כמה עשרות שבועות.
  • כיסוי למימון העברה באמבולנס מהמקום בו ארעה התאונה לבית החולים הקרוב.

הכיסויים במקרים של נזקי גוף במסגרת ביטוח תאונות אישיות כוללים גם נושאים כגון אובדן או פגיעה בדיבור, נזקים לראייה, נזקים לשמיעה, היות המבוטח מרותק למיטתו, שיתוק וכן הלאה.

אילו כיסויים לרכוש

כאמור, פוליסת ביטוח תאונות אישיות יכולה לכלול כיסויים מסוימים מאלו שפורטו להלן, רק כיסוי אחד או את כולם. השאלה אילו כיסויים לרכוש היא באחריות המבוטח בלבד ונוגעת לסכומים אותם הוא רוצה להוציא על הביטוח בכל חודש, סוגי פעילויות של המבוטח, סוג העבודה של המבוטח ורמת ההכנסות, תלות המשפחה בהכנסות המבוטח וכדומה.

מגבלות על הביטוח ופוליסות מיוחדות

ביטוח תאונות אישיות מעניק כיסוי למרבית התאונות אשר יכולות להתרחש לאדם פרטי, אך ישנן כמובן מגבלות ולכן גם פוליסות מיוחדות. הביטוח לרוב לא יכסה תאונות שנגרמו בנסיעה על רכב דו גלגלי בגלל הסיכון הרב בכלי רכב אלו וגם לא כיסוי לנהיגה ברכבים כגון טרקטורונים. הביטוח אינו כולל באופן בסיסי כיסוי לנזקי גוף עקב טרור או נזקים פסיביים ממלחמה. אי לכך, מבוטחים יכולים לרכוש מחברות הביטוח השונות המציעות פוליסות ביטוח תאונות אישיות ביטוחים מיוחדים הכוללים תוספות לכיסוי – כגון רכב דו גלגלי, נזקי טרור ומלחמה, היעדרות מבחינות עקב תאונה לילדים, טיפול פסיכולוגי לילדים עקב מקרה קשה, ביטוח ספורט, ביטוח ספורט אתגרי וכן הלאה.

כיסוי בכל העולם

יתרון משמעותי של ביטוח תאונות אישיות הוא שהכיסוי אינו תקף רק לגבולות ישראל אלא באופן כללי לכל העולם. לא מדובר על תחליף לביטוח נסיעות לחו"ל אלא על השלמה ביטוחית שמעניקה פיצוי כספי במקרה תאונה. ביטוח נסיעות לחו"ל לעומת זאת מעניק מימון של טיפולים רפואיים בחו"ל, ביטוח כבודה לרכוש, פיצוי לאיחור טיסות וכדומה.

חוסר אחידות בין חברות הביטוח

לגבי ביטוח תאונות אישיות חשוב להבין כי בניגוד לפוליסות אחרות כגון ביטוח רכב וכדומה, חברות הביטוח לא מחויבות לתנאים אחידים ספציפיים בפוליסות. כל חברת ביטוח קובעת לעצמה אילו כיסויים להציע במסגרת ביטוח תאונות אישיות, אילו מגבלות לכלול וכיוצא באלו.