אבנר - השוואת ביטוחי בריאות

מתקרבים לגיל פרישה? הנה 4 דברים שחשוב שתדעו

בחיים ישנן תחנות חשובות שכולנו עוברים דרכן – צבא, נישואים, הולדת הילדים, מוות של הורים ועוד. אחת התחנות המשמעותיות היא הפרישה מהעבודה ויציאה לפנסיה. נוטים לזלזל בשינוי המשמעותי הזה בחיים לעומת שינויים אחרים, אך זהו שינוי שיש בו גם קשיים ואתגרים רגשיים וכלכליים. את השנים האחרונות במקום העבודה כדאי להקדיש להכנה לקראת הפרק הבא בחיים. ריכזנו כאן 4 דברים שחשוב שתדעו לפני שאתם מגיעים לפרישה.

 

1. הזדמנות לפרק חדש ומימוש עצמי

הפרישה מהעבודה מביאה איתה שינוי גדול – מוקד החיים והאנרגיה שלנו משתנה מהעבודה שבה נתנו מעצמנו למען אחרים, עשיית כסף, מפעל, הוראה וכיוצא באלה, לזמן שנוכל לתת מעצמנו יותר לעצמנו ולמשפחתנו. השינוי הזה מביא איתו גם שינוי משמעותי באופן שבו מתנהל העולם הכלכלי שלנו – עולם שלם של זכויות ומשטר כלכלי אחר לגמרי נהיה תקף לגבינו. בכדי לנצל את זמן הפרישה באופן הטוב ביותר, חשוב להתמצא בזכויות ובעולם הפיננסי של הפנסיה באופן עצמאי. מידע מפורט על הנושאים האלה ניתן למצוא ברשת, לדוגמה בפורטל פרשתי.

מתקרבים לגיל פרישה

2. איך תקופת הפנסיה שלי הולכת להיראות?

הפרישה מהעבודה נעשית בגיל מספיק מוקדם כך שנשארו עוד שנים רבות לעשייה מרובה. לפני שתמצאו את עצמכם בבית, כדאי לחשוב איך תרצו לבלות את הזמן הזה – בעבודה במשרה חלקית? בשמירה על הנכדים או בטיולים? השינוי של סיום תקופת העבודה יכול להיות מפתיע ולהשאיר חלל במהלך היומיום שלכם, כך שזה הזמן לעוף ולחפש מה ירגש אותכם בשנים הבאות.

 

3. תכנון פרישה כלכלי

לאורך שנות העבודה עבדתם בתפקידים שונים ובמקומות עבודה שונים, ובהתאם חיסכון הפנסיה שלכם יכול להיות מפוזר בין קרנות, חסכונות וקרנות השתלמות. לפני הפרישה חשוב מאוד לבצע חישוב של גובה ההכנסה הפנסיונית הצפויה לכם. כאשר תדעו את ההכנסה הצפויה תוכלו להבין את גודל האתגר העומד בפניכם, וכך תחליטו אם כדאי להמשיך ולעבוד מספר שנים במשרה חלקית למשל. בנוסף ישנם נושאי מיסוי שמשתנים עם הזמן ודורשים בחינה חוזרת לקראת הפרישה. תוכלו לבנות תקציב חיים חדש שיאפשר לכם להגשים את עצמכם גם לאחר סיום חיי העבודה.

 

4. מיקסום כספי הפנסיה והטבות המס לגימלאים

בתכנון הפרישה שלכם תוכלו לבדוק איך אפשר למקסם את כספי הפנסיה. לעיתים קרובות, ניוד של הכספים לקרן חדשה יוכל לאפשר לכם ניצול טוב יותר ותנאים טובים יותר לקראת הפרישה. בנוסף, כאשר הגעתם לגיל הפרישה, עולם חדש של הטבות מס נפתח בפניכם. אם תדעו לנצל זאת, תוכלו לחסוך כסף רב. בנושאים אלה תוכלו להיוועץ במומחה ולחפש מידע ברשת.

 

סיכום: להכין את עצמכם לגיל הזהב

בעולם שלנו אנחנו פורשים כאשר כוחנו עודו במותנינו, יש לנו כוח לנכדים, לתחביבים חדשים, לטיולים ועוד. יחד עם זאת, אלו גם השנים שאנחנו יכולים להכין את עצמנו לגיל הזהב, בכדי שנוכל להיות עצמאיים כמה שיותר זמן.  כדאי לצבור ידע בנושא, בקריאת המאמר הזה כבר עשיתם צעד…

פרישה לגמלאות