אבנר - השוואת ביטוחי בריאות

5 מחלות שמזכות אותך בפטור ממס

זכויות חולים הן נושא חשוב ורגיש המעסיק רבות את מערכת הבריאות ומקבלי ההחלטות. חולים רבים סובלים לא רק מהמחלה עצמה אלא גם מקשיים כלכליים וחברתיים כתוצאה ממנה. לאור זאת, מדינות רבות מעניקות הטבות ופטורים ממס לחולים כדי להקל עליהם. בישראל יש כ-60 מחלות המזכות את החולים בהן בפטור ממס. נציג 5 מתוכן.

 

פטור ממס לחולי סרטן

יש בישראל מספר מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה אחת הנפוצות היא מחלת הסרטן. חולי סרטן בישראל זכאים להטבה זאת החל משנת האבחנה ועד 5 שנים לאחריה. הפטור ניתן גם לבן/בת הזוג והילדים של החולה. פטור זה נועד לסייע לחולה ולמשפחתו להתמודד עם העלויות הגבוהות של הטיפולים, התרופות ואובדן ימי עבודה. עם זאת, תהליך הגשת הבקשה לפטור מורכב וישנם קריטריונים מחמירים שיש לעמוד בהם.

פטור ממס

פטור ממס לחולי פרקינסון

חולי מחלת פרקינסון המוכרים במוסד לביטוח לאומי זכאים גם הם לפטור ממס הכנסה. בנוסף, הם זכאים לקצבת נכות מהביטוח הלאומי. זכאות זו באה כדי לעזור להם לממן תרופות וטיפולים ייעודיים למחלה שהם בדרך כלל יקרים. עם זאת, יש רק מספר מצומצם של מרפאות מומחים ומרכזי טיפול שמתמחים בפרקינסון, והנגישות אליהם מוגבלת.

 

פטור ממס לחולי HIV

לחולי HIV אין נכון להיום פטור ייעודי ממס הכנסה. עם זאת, אם הם עומדים בקריטריונים לנכות רפואית הם יכולים לקבל פטור חלקי בהתאם לאחוזי הנכות. בנוסף, משרד הבריאות מספק להם בחינם תרופות רטרו-ויראליות החיוניות להם. אולם, קיימת ביקורת רבה על כך שאין מדיניות סיוע ייעודית לחולי HIV נוכח עלויות הטיפול הגבוהות שהם נדרשים לשאת בהן.

פטור ממס

פטור ממס לעיוורים

עיוורון הוא מוגבלות קשה הפוגעת בתפקוד וביכולת לבצע פעולות יומיומיות בסיסיות. רמת התלות של עיוורים בסביבתם היא גבוהה וגם העלויות הכספיות על טיפולים והתאמות גבוהות באופן ניכר מאלו של אנשים רואים. לפיכך, עיוורים בישראל פטורים באופן מלא מתשלום מס הכנסה על הקצבאות וההטבות השונות שהם מקבלים בשל מגבלתם, כגון קצבת עיוור, קצבת שירותים מיוחדים, פטור מארנונה ועוד. זוהי זכאות סוציאלית חשובה המשפרת במעט את רמת חייהם של העיוורים ומסייעת להם בהתמודדותם היומיומית עם מוגבלותם.

 

פטור ממס לסובלים מאירוע מוחי

אירוע מוחי הוא אחד הגורמים השכיחים לנכות קשה ומוגבלות לאורך זמן. מדובר באירוע פתאומי הפוגע באספקת הדם למוח, דבר הגורם נזק בלתי הפיך לרקמות ותפקודים קוגניטיביים ומוטוריים. השלכות השבץ כוללות בדרך כלל שיתוקים, ליקויים נוירולוגיים קשים וקשיים תפקודיים ונפשיים משמעותיים.

אדם שעבר שבץ מוחי והוכר כנכה על ידי הביטוח הלאומי בדרגת נכות של לפחות 40%, זכאי לפטור חלקי מתשלום מס הכנסה. פטור זה אמור לסייע להקל במידת מה על העלויות הרבות הכרוכות במצבו הבריאותי של הנפגע, אך במקרים רבים הוא אינו מספיק ויש צורך בהרחבת ההטבות.

פטור ממס