אבנר - השוואת ביטוחי בריאות

הכול על פטור ממס רווחי הון לגמלאים

היציאה לגמלאות היא שלב בחיים שחשוב להתכונן אליו היטב. רבים בוחרים להיות אדישים למצב חסכונותיהם הפנסיונים, ולקבל מה שיש. מדובר בטעות, אשר עלולה להוביל לאבדן של עשרות אלפי שקלים. פטור ממס רווחי הון לגמלאים, נועד גם לעודד השקעה וחיסכון פנסיוני, וגם לאפשר לגמלאים לנצל כמה שיותר מהסכום הנצבר. במאמר זה נסקור כמה נקודות חשובות על פטור ממס רווחי הון.

 

מהו סעיף 125 ד' ומדוע הוא כל כך חשוב?

באופן כללי, המדינה גובה מס על רווחים שנעשו בשוק המניות. מס זה, יכול להגיע לסכומים גבוהים מאוד, בעיקר אם מדובר על חיסכון פנסיוני אשר צבר כספים במשך שנים ארוכות. נשאלת השאלה, מדוע יש לגבות מס על רווחי קרן הפנסיה, כאשר יתכן והחוסך ישקיע אותם שוב בשוק ההון, מה שיוביל למיסוי כפול של אותו הסכום. סעיף 125 ד בא להסדיר זאת. הסעיף מגדיר פטור חלקי ממס רווחים על קרנות הפנסיה, למי שנולדת לפני שנת 1948. הפטור יכול להיות עבור זוג, או יחיד. גובה הפטור, הוא עד 3300 שקלים ליחיד, ו-4080 לזוג.

 

ניתן לנסות לעשות שימוש בכלי המכירה הרעיונית

לעיתים, כאשר מנסים לעשות את חישוב הפטור ממס רק לאחר צבירת כספים במשך מספר שנים, הסכום המשולם כמס עשוי לעלות בהרבה על הזיכוי אשר מקנה הפטור. מכירה רעיונית היא כלי שיש לעשות בו שימוש לאחר התייעצות עם מומחים, בו למעשה מוכרים וקונים מיד בחזרה את ההשקעות בקרן הפנסיה, מה שמאפשר לנצל את ההטבה במס על בסיס שנתי, מה שמוריד את המס מתחת לתקרה אשר מגדיר הפטור.

 

קרן השתלמות היא הכלי לחיסכון פטור ממס לפני הפרישה

אם ברצונכם לחסוך כספים באופן פטור ממס על רווחי ההון לפני הפרישה, קרן השתלמות היא הדרך הטובה ביותר. קרן השתלמות למעשה מאפשרת לחסוך כסף לטווח של שש שנים. המדינה מאפשרת גם לעצמאים ליהנות מהיתרונות של קרן השתלמות ממספר סיבות. ראשית, קרן השתלמות מאפשרת קבלת סכום כסף גדול יחסית שהעצמאי יכול לעשות בו שימוש לשיפור כישוריו המקצועיים. שנית, מדובר באפיק חיסכון לטווח ארוך, אשר מעודד עצמאיים לחסוך כספים לתקופת הפרישה. כמובן, כל עובד במשק יכול ליהנות מקרן השתלמות, בין אם היא נפתחת באמצעות המעסיק או ישירות על ידו.

 

אל תשכחו להתייעץ על בעלי מקצוע

בסופו של דבר, האחריות על החיסכון הפנסיוני של כל אחד ואחת היא אישית. גם אם יש נטייה להתעלם מהחיסכון הפנסיוני, ומסעיפים של פטורים מרווחי הון, יש להילחם בכך. מדובר בסופו של דבר בבסיס של החיים לאחר גיל הפרישה. פטור ממס רווחי הון לגמלאים נועד להיות עוד כלי של המדינה לעודד את האזרחים לחסוך לגיל הפרישה. בשנים האחרונות תוחלת החיים עולה, ולכם קיום חיסכון פנסיוני אזרחי משמעותי הוא הדרך היחידה להזדקן בכבוד. אל תוותרו על ייעוץ מקצועי, ונסו ללמוד ולהבין את החיסכון הפנסיוני שלכם.

שטרות ומטבעות