אבנר - השוואת ביטוחי בריאות

נדל"ן בישראל – מה צפוי לו ב- 2021?

נושא הנדל"ן בישראל הוא ללא ספק דבר שמשתנה כל הזמן, וחשוב לעקוב אחר השינויים כדי להצליח להיות בעניינים ולהמשיך להרוויח ממנו.

גם תקופת הקורונה השפיעה וטלטלה את עולם הנדל"ן.

המשיכו לקרוא כדי ללמוד מה צפוי לנו בשנת 2021, והאם כדאי להשקיע בנדל"ן בתקופה מבלבלת זו.

 

האם צפויה לנו התרסקות בתחום הנדל"ן?

כדי לקבל החלטה מושכלת לגבי האם להשקיע בנדל"ן בתקופה הזו, או לחכות לתקופה שנדע שהיא יציבה יותר כלכלית, צריך לבחון האם צפויה התרסקות בשוק. כדי לקבוע אם תהיה התרסקות עלינו לדון בגורמים המניעים את שוק הנדל"ן.

הגורם המניע המשמעותי הוא היצע וביקוש. ההיצע תלוי בתקנות והגבלות היסטוריות שהתקיימו במדינה, והביקוש לנדל"ן תלוי בדברים הבאים:

  1. תעסוקה
  2. מקורות מימון זמינים
  3. שיעורי הריבית
  4. יחס שכר דירה למשכנתא
  5. מחירים
  6. רגש

 

נדון באלו על מנת להשיג תמונה על מצב השוק.

 

סוגיות הקשורות להיצע

בישראל ישנה אמונה בקרב הציבור כי אין מספיק דירות. אך האמת היא שיש בישראל מעל ל-170,000 דירות שפשוט עומדות ריקות, מספר שממשיך לעלות בכ- 7000 דירות בשנה. למרות כמות אדירה זו של דירות ריקות, קבלנים ממשיכים לבנות עשרות ומאות אלפי דירות חדשות בשנה. כך שניתן להבין כי אין לנו במדינה בעיית היצע.

 

אבטלה וביקוש לנדל"ן

מבחינה הגיונית, ככל ששיעור התעסוקה גבוה יותר, כך אנשים יכולים להרשות לעצמם לקנות דירות. בהתחשב בכך שהאחוז האבטלה עלה משמעותית מאז תחילת משבר הקורונה, והוא עשוי להישאר גבוה במהלך השנה-שנתיים הקרובות, רבים חוזים ששוק הנדל"ן יקרוס בשנת 2021.

אם מסתכלים על העולם, שוק הנדל"ן ההולנדי ואחד הבנקים הגדולים כבר יצא בהודעה כי השוק ירד בשנים 2021 ו -2022 בגלל אבטלה גבוהה יותר ומשבר הקורונה. ניתן לבחון גם את מדד מחירי הדירות בארה"ב, שם למרות אחוז האבטלה ששבר שיאים, מחירי הנדל"ן עלו במהלך המשבר.

 

השורה התחתונה

לסיכום, השקעה היא למצוא את העסקה הטובה ביותר וליצור מבנה שמייצר לך תגמול גבוה בסיכון נמוך. כזה שבו בתרחיש הגרוע ביותר אתה מקבל את 3% על המקדמה, ובתרחיש הטוב ביותר אתה מכפיל את הכסף שלך בתוך 10 שנים תמורת תשואה שנתית של 11.6% על ההון המושקע לצד עוד 3% או 4% מדמי השכירות תשואה כוללת של 15% בשנה.

לכן, אם אתה מוצא השקעה שבמקרה הגרוע ביותר תיתן לך 3% תשואה או דבר אחר שתהיה מרוצה ממנו כמו פשוט להגן עליך מפני אינפלציה, ואילו מצד שני תיתן לך גם אפשרות לתשואות גבוהות יותר אם השוק הופך להיות חיובי ואתה תשמח להחזיק בה לנצח – אז אתה צריך להשקיע, לא משנה אם ההתרסקות הבאה תהיה בסוף 2025 או סביב המלחמה הבאה בישראל.

לפרטים נוספים – https://www.noimanb.com/he

 

מפתחות לדירה