אבנר - השוואת ביטוחי בריאות

ביטוח צלילה

צלילה היא תחום מרתק ועשיר מאוד באפשרויות, תחום המציע לחובביו מראות מרהיבים וגישה לעולם אחר מתחת לפני המים. אך כמו תחביבים פיזיים נוספים, גם הצלילה כרוכה בסיכונים לא מבוטלים שיש לקחת בחשבון. ביטוח צלילה נועד להעניק הגנה ביטוחית לצוללנים חובבים ומקצועיים, כאשר בפועל החוק בישראל מחייב כל אדם לרכוש ביטוח צלילה לפני הירידה מתחת למים. ישנם סוגים שונים של ביטוחי צלילה ורמות כיסוי שונות, לכן חשוב להכיר את התחום ולרכוש את פוליסת ביטוח הספורט המתאימה בהתאם לאתר הצלילה בו צוללים והגדרות אחרות שעשויות להיות רלבנטיות.

ביטוח מיוחד וייעודי לצלילה

בעולם הביטוח ישנם ביטוחים שונים המעניקים ביטוח לפעילות אתגרית או ספורטיבית על סוגיה וכמו כן ביטוח תאונות אישיות המעניק כיסוי מקיף למקרה תאונה למבוטח. אך ביטוח צלילה אינו חלק מאותם ביטוחים אלא מרכיב ביטוח ייעודי ומיוחד עבור צלילה. זהו תחום בעל סיכונים מיוחדים ומאפיינים במתאימים רק לו, לכן יש צורך בביטוח מיוחד ולא כללי על מנת להתאים למצב ולמהות הצלילה.

עבור צוללנים, בישראל או בחו"ל, לא מספיק אם כך לרכוש רק ביטוח נסיעות לחו"ל, ביטוח ספורט או ביטוח תאונות אישיות אלא עליהם לרכוש ספציפית ביטוח צלילה.

מרכיבי חובה ומרכיבי רשות

בגלל שתחום הצלילה כולל סיכונים רבים שחלקם ברמה גבוהה מאוד, המדינה והחברות המבטחות דורשות רכישת ביטוח צלילה מינימאלי שהוא למעשה פוליסת ביטוח חובה כמו בתחומי הרכב למשל. מרכיבי החובה כוללים את הבסיס החיוני לכיסוי הביטוחי – בעיקר בהיבטים הרפואיים ונזקי הגוף של המבוטח. מעבר לזה ניתן לרכוש כיסויי רשות בהתאם לסגנון הצלילה, המיקום ורצון אישי של המבוטח לרכוש כיסוי מקיף יותר.

המרכיבים הבסיסיים ביותר של ביטוח צלילה מקנים כיסוי ביטוחי עבור הוצאות רפואיות שונות במקרה תאונת צלילה, ללא פיצוי על התאונה עצמה או פגיעה פיזית כתוצאה ממנה, מימון חילוצים מיוחדים וכן הלאה – בעיקר בצלילות חו"ל יש לרכוש ביטוח בינלאומי מתאים.

סוגי פוליסות ומיקומי רכישה

ביטוח צלילה אינו תחום נפוץ במיוחד מכיוון שמדובר על תחביב מסוים מאוד הכולל קהילת צוללנים קטנה יחסית. לכן לרוב לא ניגשים לסוכנות ביטוח על מנת לרכוש ביטוח אלא יש לעשות זאת במקומות או אצל גורמים הקשורים לתחום. באופן נוח במיוחד, כמעט כל מועדון צלילה בישראל מציע לחבריו או הצוללים דרכו לרכוש ביטוח צלילה מסוגים שונים, כולל על המקום לפני הכניסה למים. כמו כן מועדונים גדולים כמו גם התאחדות הצלילה הישראלית ומגזיני צלילה מובילים מציעים ביטוח צלילה לרכישה אונליין – ברשת האינטרנט.

מבחינת סוגים של פוליסות ביטוח צלילה יש כמה סוגים נפוצים. כאשר חשוב להבחין בין פוליסות המכסות רק לצלילה בים התיכון לבין פוליסות בינלאומיות מלאות.

  • ביטוח צלילה לחמישה ימים:  פוליסה פשוטה, המיועדת לכיסוי לחופשת צלילה קצרה. לרוב הכיסוי פה הוא רק למימי הים התיכון וגבול האחריות של הכיסוי נמוך יחסית.
  • ביטוח צלילה שנתי בינלאומי: סוג נפוץ מאוד עבור צוללנים רבים, גבול אחריות של כ-150,000$, מתאים לצלילות בכל העולם למשך שנה שלמה.
  • ביטוח שנתי בינלאומי מורחב: גבול האחריות גבוה יותר, 250,000$, כיסוי לתאונות צלילה ואידיאלי לצוללנים מקצועיים או חובבים הצוללים המון.

העלויות נעות החל בכמה עשרות שקלים לביטוח צלילה לכמה ימים ועד כ-250 ש"ח לביטוח בינלאומי מורחב. כיסויים מעבר לחובה ולבסיס בלבד במסגרת ביטוח צלילה כוללים מימון הוצאות חילוץ והצלה, הטסה רפואית, הטסה לישראל, טיפולים רפואיים בתא לחץ מיוחד, בדיקות, אשפוזים וכן הלאה. כמו כן אם מדובר על צלילות למטרת דייג או לצרכים טכניים למיניהם ביטוח צלילה רגיל אינו מכסה ויש צורך בביטוח מיוחד.