אבנר - השוואת ביטוחי בריאות

עוסק פטור? בוא תלמד איך לנהל את העסק שלך

עוסק פטור הוא עצמאי המרוויח כ-99,000 ש"ח בשנה או פחות. עסקים שנחשבים כעוסק פטור לא מחויבים לגבות מע"מ מעסקאות עם הלקוחות שלהם, לא מחויבים להעביר מע"מ לרשות המיסים אך מחויבים לדווח פעם בשנה למע"מ על ההכנסות שלהם. אולם, עוסק פטור כן מחוייב לשלם מס הכנסה וביטוח לאומי בהתאם לחוק. עיסוק עם רשויות המס יכול להיות מפחיד לכן, במאמר הקרוב נלמד איך לנהל את העסק שלנו כעוסק פטור.

 

מי יכול להיות עוסק פטור

עוסק פטור כמצוין לעיל הוא עצמאי המרוויח כ-99,000 ש"ח בשנה או פחות. בנוסף, ישנם מקצועות שגם במידה ומחזור ההכנסות השנתי נמוך מ-99,000 ש"ח לשנה עדיין לא יכולים להיחשב כעוסק פטור. במקצועות אלה נכללים עורכי דין, רואי חשבון, פסיכולוגים, שמאים, רופאים, פיזיותרפיסטים ויועצים למיניהם.

עוסק פטור

ניהול חשבוניות עסק פטור

אחת מהבעיות של עוסק פטור היא שיש להנפיק חשבונית עסקה ולאחר התשלום להעניק ללקוח קבלה. חובה לציין בקבלה את שם המשלם, פרטי ומהות התשלום, מספר עוסק, תאריך וחתימה. על כן, מומלץ לעקוב במרץ אחרי כל הוצאה והכנסה של העסק. שים לב כי חל איסור לקבל כספים לפני פתיחת תיק במע"מ ובנוסף יש לשמור העתקים של כל הקבלות לשם רציפות בהכנסות ובתאריכים. במידה ודילגנו על מסמך יש לרשום עליו "מבוטל".

 

ניהול הוצאות לעוסק פטור

על עוסק פטור חובה לנהל ספר תקבולים ותשלומים, באמצעות ספר זה העוסק יתנהל מול מס הכנסה. אולם, מומלץ מאוד להיוועץ עם רואה חשבון בחיפה לדוגמא, שיעקוב אחרי ההכנסות וההוצאות שלנו או של העסק כדי להימנע ממצבים לא נעימים אל מול מס הכנסה, דו"חות ועונשים שעדיף להימנע מהם שעלולים להיות נחלתם של אדם שלא ינהל את חשבונותיו בצורה נכונה . במידה ובחרתם להתנהל לבד, יש לקנות ספר תקבולים ותשלומים ולנהל את ההוצאות וההכנסות שלנו שם לא (ניתן להן באקסל). מדי שנה עד ה 31/1 לשנה העוקבת לשנת הדוח יש לדווח באמצעות טופס שמגיע בדואר או באופן מקוון למע"מ על סך ההכנסות שהיו בשנה הקודמת בעסק. כמו כן בספר התקבולים והתשלומים יש לכתוב בעט כולל תיקונים וכדומה.

 

בעיות בעוסק פטור

על אף שנהלנו את ההוצאות וההכנסות שלנו בצורה טובה, שעסקים פטורים יכולים להתקל בבעיה גדולה והיא שהם בדרך כלל נתפסים כעסקים חולפים, פחות מנוסים או לא רציניים. תפיסות אלה לא בהכרח נכונות אך הן עדיין יכולות לעמוד כמכשול לעסק פטור.

 

לסיכום

אם ברצונך לפתוח עסק קטן בעל מחזור הוצאות שנתי נמוך יחסית וברצונך להוזיל עלויות תפעול, להוזיל את העלויות של העסק שלנו ולמכור במחיר נמוך יותר בלי להפסיק כסף על מע"מ, עוסק פטור הוא פתרון מעולה. אולם, מומלץ לעבוד עם מנהל חשבונות זאת כדי להמנע מבעיות אל מול רשויות החוק שלא לצורך.