אבנר - השוואת ביטוחי בריאות

ביטוח בריאות פרטי

בישראל קיים כמובן חוק ביטוח בריאות ממלכתי המחייב כל אזרח ותושב קבע לשלם ביטוח בריאות ולהיות חבר באחת מקופות החולים, החוק נועד להבטיח כי כל אחד ואחת יוכלו לקבל טיפול ושירות רפואי הולם ומקיף. ביטוח הבריאות הסטנדרטי של קופות החולים הוא אמנם מקיף, אך בפועל אינו כולל מרכיבים רבים ועבור מקרים מסוימים הוא פשוט אינו מספיק, לכן, ביטוח בריאות פרטי הינו משמעותי במיוחד.

חוק ביטוח בריאות ממלכתי נחקק בשנת 1995 על מנת להסדיר התנהלות סוציאלית תקינה בתוך מערך שירותי הבריאות בישראל.

על פי החוק, כל אזרח חייב ותושב קבע חייב לשלם על ביטוח בריאות ואף להיות חבר באחת מקופות החולים. מטרת החוק היא להבטיח כי כל זכאי יוכל לקבל טיפול ושירות רפואי מקיף.

מבחינת האזרחים ותושבי הקבע, חוק ביטוח בריאות ממלכתי הוא דרך מצוינת להתכונן אל הגרוע מכל ולהיערך למקרה בו הוצאות רפואיות הופכות להיות קשות מנשוא. יחד עם זאת, ביטוח הבריאות הסטנדרטי של קופות החולים אליו כאמור אנו מחויבים לא תמיד כולל מרכיבים חיוניים.

במקרים רבים הוא אינו מספיק לכיסוי הטיפול הנדרש ולכן יש צורך ברכישת פוליסה של ביטוח בריאות פרטי.

האם באמת צריך ביטוח בריאות פרטי?

ניתן בהחלט לשאול האם באמת יש צורך בכל אותן פוליסות ביטוח בריאות פרטיות הנרכשות בישראל ומשולמות באופן חודשי, הרי יש ביטוח בריאות ממלכתי ואת השירות של קופות החולים?!

במצב אידיאלי התשובה לשאלה זו הייתה לא, אך במדינת ישראל כיום המצב במערכת הבריאות הציבורית רחוק מאידיאלי ולכן בפועל בהחלט יש צורך ברכישה של ביטוח בריאות פרטי.

אפשר להסתדר במרבית המקרים עם הביטוח הרגיל והבסיסי שמקנה החברות בקופת החולים ובתשלום דמי הבריאות מהמשכורת, אך הבעיות מתחילות במקרי חירום, כאשר מתגלה מחלה קשה ואפילו כאשר רוצים שליטה על הרופא המטפל, על קיצור תורים ועל קבלת הטיפול הטוב ביותר.

במקרים רבים מאוד, ביטוח בריאות פרטי הוא ממש מציל חיים או מאפשר קבלת טיפול רפואי אידיאלי במהירות ויעילות, מקרים בהם הביטוח הבסיסי והחובה לא היה מספיק או היה גורר הוצאות אדירות למשפחה בגלל רכישת תרופות, טיפולים וכדומה באופן פרטי.

יתרונות של ביטוח פרטי

המצב במערכת הבריאות הציבורית בישראל מוכיח עד כמה ביטוח בריאות פרטי הוא כלי חשוב, חיוני וקריטי לבריאותם של האזרחים ותושבי הקבע.

ראשית, הביטוח הרגיל והבסיסי מתאים בעיקר לצעירים אשר אינם חווים בעיות בריאות יוצאות דופן. הביטוח הופך להיות לא רלוונטי במקרי חירום או כאשר מתגלה מחלה קשה.

שנית, הביטוח הרגיל מקנה תנאים פחות נוחים עבור המבוטח. בביטוח של קופות החולים לא ניתן לשלוט על הרופא המטפל, לקצר תורים או לקבל את הטיפול האופטימאלי עבור הלקוח.

ביטוח בריאות פרטי יכול להציל חיים ולכן כדאי לחשוב עליו בתור השקעה משתלמת בטווח הקצר והארוך. זהו ביטוח אשר מטרתו בראש ובראשונה להבטיח קבלת טיפול רפואי מהיר, יעיל ואידיאלי עבור הנסיבות הקיימות.

ביטוח הבריאות הפרטי בא לידי ביטוי כאשר הביטוח הבסיסי אינו מספיק וכאשר הלקוח נדרש לגרור הוצאות גבוהות על תרופות, טיפולים, אבחונים וכדומה.

למידע נוסף על ביטוחי בריאות וכפל כיסויים: ביטוח בריאות פרטי משלים.

 

הביטוחים הפרטיים של קופות החולים

קופות החולים בישראל מוכרות לציבור מבוטחיהן ביטוחי בריאות פרטיים מעבר לשירות הבסיסי, לכל קופה שמות שונים לביטוחים ורמות שונות של מחיר ושירותים. ביטוחים אלו מאפשרים הטבות רבות מבחינת קבלת שירותים, מחירים נמוכים יותר בשירותי הקופה וכדומה.

ביטוחים אלו אמנם נחשבים במידה מסוימת ביטוח בריאות פרטי אך אינם עונים להגדרה המלאה של העניין, על פי חוק אסור לקופות להציע כיסויים מסוימים ולהפלות באופן גורף בין מבוטחים – לכן יש פוליסות מטעם חברות הביטוח שסוגרות את החורים שביטוחי הקופות משאירים.

מרכיבי פוליסת הביטוח

חברות הביטוח בישראל מציעות פוליסות שונות של ביטוח בריאות פרטי ולכן כדאי להכיר את ההבדלים ביניהן. המרכיב המרכזי הוא ביטוח מחלות קשות המעניק פיצוי כספי בסכום מסוים הנקבע מראש על כל מקרה של אבחון מחלה קשה.

רשימת המחלות מופיעה בפוליסה והפיצוי הוא בכל מקרה חד פעמי לכל המחלות. כדאי ליצור קשר עם סוכן הביטוח ולבקש לראות את הרשימה, כאשר במידת הצורך עדיף אפילו לערב רופא משפחה או איש מקצוע אחר.

מרכיב שני בפוליסת ביטוח בריאות פרטי מתייחס אל ניתוחים והשתלות. פוליסת הביטוח מקנה אפשרות לביצוע ניתוחים בישראל ובבתי חולים מובילים, על פי בחירת המבוטח.

מעבר לכך, יש פוליסת בהן אפשר גם לבצע ניתוחים והשתלות בחו"ל תוך כיסוי כל ההוצאות הנלוות. מרכיב שלישי הוא ביטוח תרופות, המכסה מימון של תרופות שאינן נמצאות בסל הבריאות.

יש לזכור כי הכיסוי כרוך בהשתתפות עצמית מסוימת וגם הפרמטר הזה משתנה בין חברות הביטוח. לבסוף, יש לציין את מרכיב הביטוח הסיעודי המקנה מימון מסוים לאשפוז עבור קשישים.

יש פוליסות שונות של ביטוחי בריאות המוצעות על ידי חברות הביטוח בישראל, אלו המרכיבים המרכזיים בתחום:

  • ביטוח מחלות קשות: פוליסה המעניקה פיצוי כספי, בסכום מסוים אותו קובעים מראש, במקרה של אבחון במחלה קשה מתוך רשימה בפוליסה. יש פוליסות עם רשימה אחת ויש עם כמה רשימות נפרדות – הפיצוי הוא חד פעמי לכל רשימת מחלות.
  • ביטוח ניתוחים וביטוח השתלות: ביטוח בריאות פרטי המקנה מימון ניתוחים בישראל על ידי רופאים מומחים ובבתי חולים מובילים, על פי בחירת המבוטח וכמו כן בפוליסות רבות ניתוחים בחו"ל על כל ההוצאות הנלוות להליך יקר שכזה. ביטוח זה מממן גם ניתוחי השתלות איברים בחו"ל ובישראל.
  • ביטוח תרופות: סל הבריאות כולל מספר מסוים של תרופות, במקרים של מחלות קשות וצורך בתרופה שאינה בסל העלויות עשויות להגיע לעשרות אלפי שקלים בחודש. ביטוח זה מכסה מימון של תרופות שלא בסל עם השתתפות עצמית מסוימת.
  • ביטוח סיעודי: ביטוח בריאות פרטי המקנה מימון מסוים לאשפוז סיעודי לקשישים, כולל השתתפות עצמית מסוימת ומוגבל לרוב ל-5-6 שנים. מיועד להיכנס לסל הבריאות בסבסוד משמעותי שיפחית את הצורך בו אך המהלך אינו וודאי.

באופן כללי מומלץ לרכוש ביטוח פרטי לכל המשפחה, כולל ילדים. כאשר העלות נקבעת על פי הכיסויים והגיל ומדובר לרוב על כמה עשרות שקלים בחודש.

תוספות לביטוח בריאות פרטי

מעבר לכיסויים המרכזיים, ביטוח בריאות פרטי יכול לכלול תוספות מסוימות כגון כיסויים לטיפולי רפואה משלימה, טיפולים מחליפי ניתוח, ביקורי רופא בבית ועוד.