אבנר - השוואת ביטוחי בריאות

ביטוח השתלות

מצב רפואי המצריך השתלת איבר הוא ללא ספק חמור, לא שגרתי ודחוף, לרוב מדובר על מחלות קשות או בעיות רפואיות חמורות המחייבות השתלה על מנת להציל את חייו של החולה או לשפר את איכות חייו משמעותית.

אמנם בישראל קיים שירות השתלות כחלק מסל הבריאות, אך מדובר בפועל על תור שעשוי להימשך שנים, אין וודאות שהחולה עובר את הניתוח המורכב בבית החולים המוביל ופעמים רבות החולים פשוט נפטרים למרבה הצער בהמתנה להשתלה המיוחלת. לכן קיים ביטוח השתלות, ביטוח פרטי שמאפשר לעבור את ההשתלה בחו"ל במגוון רחב של מוסדות מובילים, ובעיקר לקצר את משך ההמתנה לניתוח – באופן שבהחלט עשוי להציל חיים. הביטוח מעניק גם מימון מלא לניתוח.

חשוב לציין שלא מדובר על ביטוח המאפשר לעשירים לקצר תהליכים ולקבל איבר להשתלה על פני אנשים עם פחות אמצעים בתור, הביטוח אינו יקר ואנשים מכל שכבות האוכלוסייה בישראל רוכשים אותו. ביטוח השתלות אינו עוקף את תור ההשתלות הרשמי של ישראל אלא בעיקר מאפשר לעבור את ההשתלה בחו"ל וליהנות ממאגר איברים רחב משמעותית ובכך למצוא תורם מתאים מהר, באופן מציל חיים ממש.

השתלות במסגרת סל הבריאות

סל הבריאות מטעם מדינת ישראל, שעל פיו מעניקות קופות החולים את השירותים הרפואיים הכלליים שלהן כולל כמובן השתלות איברים. אך התור להשתלות הוא כאמור ארוך מאוד ונמשך לרוב כמה שנים להשתלות הנפוצות יותר. כמו כן, השתתפות המדינה בהוצאות ההשתלה היא עד גבול של 250,000$, שמספיק עבור רוב ההשתלות בישראל אך עשוי לא להספיק להשתלות בחו"ל שיכולות להגיע למחיר של מאות אלפי דולרים. בנוסף, הצורך באיברים להשתלה בישראל הוא גבוה משמעותית מההיצע, מסיבות ברורות של חוסר התאמה בין תורמים לחולים אך גם בגלל סיבות דתיות ותרבותיות שמורידות את מספר התרומות משמעותית.

ביטוח השתלות מאפשר גם לעבור השתלה בלי תלות בתור הארוך בישראל וגם לקבל מימון מלא של ההשתלה בלא קשר לגובה המימון מהמדינה במסגרת סל הבריאות.

חלק מביטוח ניתוחים והשתלות

בתחום ביטוחי הבריאות הפרטיים בישראל ביטוח השתלות מגיע כחבילה ביטוחית בביטוח ניתוחים והשתלות. זוהי פוליסה שלא מיועדת רק לניתוחי השתלות אלא לניתוחים רבים אחרים – בישראל ובחו"ל. פוליסה זו כוללת כיסוי למקרים בהם המבוטח זקוק לניתוח – בעיקר מורכבים אך גם קלים ופשוטים יותר – והיא מאפשרת בחירת מנתח, בחירת מוסד רפואי, קיצור תורים כי הניתוח מתבצע באופן פרטי ועוד. ביטוח זה מכסה עלות ניתוחים בחו"ל ולא רק בישראל וזהו יתרון משמעותי שלו במקרים בהם יש צורך בניתוח מורכב שעלותו בחו"ל באופן פרטי אדירה.

מרכיבי הכיסוי הביטוחי

ביטוח השתלות מאפשר לקבל מימון מחברת הביטוח לביצוע השתלות איברים, אך כמובן שיש לפוליסות הגדרות ותקנות ברורות. אלו מרכיבי הכיסוי הביטוחי העיקריים והנפוצים בפוליסות ההשתלות:

  • קיצור זמן ההמתנה להשתלה בגלל ביצוע פרטי של הניתוח ואפשרות לניתוח בחו"ל.
  • כיסוי בסכומים גדולים ללא תלות בסכום מטעם ביטוח הבריאות הממלכתי.
  • המבוטח יכול לבחור את הרופא המנתח ובית החולים לביצוע ההשתלה – במסגרת מגבלות מסוימות כמובן.
  • ללא השתתפות עצמית בניתוחי השתלות – בישראל ובחו"ל.
  • מימון כרטיסי טיסה למבוטח עצמו ולמלווה מטעמו.

ביטוח השתלות חייב על פי הגדרות הפיקוח על הביטוח לכלול כיסוי לניתוחי השתלת ריאה, כליה, לב, לבלב, כבד או שילובים בין אלו וכמו כן השתלת מח עצם מתורם זר בגוף המבוטח. הביטוח מכסה לא רק את עלות הניתוח עצמו אלא גם את הוצאות האשפוז, שכר המנתח והצוות הרפואי, העברת האיבר המושתל ושימורו, בדיקות לפני ואחרי ההשתלה, מימון המחייה במדינה בו מבוצעת ההשתלה ופרטים נוספים.